Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Slúchadlá

Ako vybrať slúchadla?

 

Spríjemnite si čas strávený s hudbou.


Niektorí ľudia si deň bez slúchadiel už sotva dokážu predstaviť. Napriek tomu ale výber často podceňujú a zo svojej investície zďaleka nevyťažia maximum. Ako teda vybrať tie pravé?

 
 

 

Rozdelenie slúchadiel

 
 

1) Podľa konštrukcie

 

Slúchadlá sa delia do niekoľkých kategórií podľa konštrukcie. Nemožno povedať, aký variant je najlepší, záleží to predovšetkým na použití a preferenciách používateľa. Ak máte možnosť si pred kúpou daný typ vyskúšať, napríklad zapožičaním od niekoho z okolia, určite tak urobte.

 

• Slúchadlá s hlavovým mostom


Takéto slúchadlá hrajú na ušiach a spojené sú mostom vedeným cez hornú časť hlavy. Ich výhodou je pohodlné nosenie, avšak po dlhšom počúvaní môžu byť uši nepríjemne otlačené. Spojovacia konštrukcia sa tiež používaním namáha, a predovšetkým u lacnejších modelov má tendenciu odchádzať.

 

 

Slúchadlá s zátylkovým mostom


Medzi slúchadlami so zátylkovým mostom nájdete modely hrajúce na ušiach i v ušiach. Ide o najstabilnejšiu možnosť nosenia, a preto túto konštrukciu často využívajú športové slúchadlá. Zátylkový most nebýva tak namáhaný ako hlavový, a tak nie príliš často nastáva problém so životnosťou. Nevýhodou u tohto typu je menší výber.

 

 

• Intraaurálne slúchadlá


Ide o slúchadlá, ktoré sa vkladajú priamo do uší. Ponúkajú tak dobrú izoláciu od okolitých ruchov, predovšetkým slúchadlá do uši ale nemusia každému sedieť. Ďalšou výhodou je ľahká a skladná konštrukcia. Zamerajte sa tiež na prevedenie kábla - niektoré slúchadlá majú od rozdelenia k jednotlivým slúchadlám rovnakú vzdialenosť, niektoré ale k jednému výrazne dlhšiu. V takom prípade sú určené na nosenie za krkom, vďaka čomu lepšie držia, niekomu ale taký spôsob nosenia nemusí vyhovovať.

 
 

2) Podľa usadenia

 

 Circumaurálne slúchadlá


Slúchadlá tohto typu obopínajú ušnice úplne, a potláčajú tak okolité ruchy. Túto konštrukciu často využívajú profesionálne modely určené pre domáce či štúdiové počúvanie, prevažne sú teda zastúpené u drahších modelov s kvalitným zvukom. Nevýhodou je neskladnosť konštrukcie a tiež potenie uší pri dlhšom používaní. Časť obopínajúca ucho totiž býva väčšinou vyrobená z umelej kože,  luxusnejšie modely aj z pravej kože.

 

 

 Supraaurálne slúchadlá


Tento druh slúchadiel prilieha priamo na ušnice, sú tak oproti circumaurálným väčšinou kompaktnejšie. Veľakrát tak ide o modely určené pre bežné používanie takpovediac za pochodu, ktoré nehrajú na vysokú kvalitu zvuku. Je u nich slabšia izolácia od okolitých ruchov, navyše sa u nich najčastejšie objavuje problém s otlačenými ušami.

 

 

Do uší


Tento typ najčastejšie nájdete pribalený k mobilnému telefónu, často ide pritom o produkt nie príliš valnej kvality. High-endových slúchadiel do uší nie je na trhu veľa, ale existujú. Nosia sa vo vyústení zvukovodu, kvôli rôznym tvarom ušnice nemusia každému sadnúť a zároveň na ich usadení záleží výsledný zvuk.

 

 

Štuple


Pre štupľové slúchadlá sa často používa aj označenie in-ear, a to preto, že sa vkladajú priamo do zvukovodu. Medzi laickou verejnosťou sa často objavuje názor, že to pre uši musí byť veľmi škodlivé, vďaka skvelej izolácii okolitých ruchov je ale možné počúvať hudbu s niekoľko stupňovou menšou hlasitosťou než napríklad u supraaurálnych slúchadiel. Ale napríklad v meste táto izolácia vyžaduje od užívateľa väčšiu pozornosť. Nevýhodou je tiež fakt, že sa veľmi zanášajú ušným mazom, a preto je potrebné ich časté čistenie.

 
 
 

3) Podľa prevedenia mušle

 

• Otvorené slúchadlá


Mušľa je po väčšine plochy perforovaná, a tak púšťa k užívateľovi aj okolité zvuky. Funguje to ale aj opačne, napríklad pre počúvanie v MHD tak nie sú príliš vhodné, pretože slúchadlá hrajú nielen smerom do uší, ale čiastočne aj smerom von. Medzi high-endovými modelmi majú vzhľadom na slabšiu izoláciu nižšie zastúpenie.

 

 

• Uzavreté slúchadlá


Mušle takých slúchadiel sú z vonku úplne akusticky oddelené od okolia, v prípade circumaurálnych slúchadiel to tak znamená takmer perfektnú izoláciu, u supraaurálnych je tiež obstojná. Práve drahé profesionálne modely bývajú z tejto kategórie, pretože užívateľovi doprajú nerušené počúvanie.

 

 

• Polootvorené slúchadlá


Ide o akýsi medzistupeň medzi otvorenými a uzavretými slúchadlami, kedy je vonkajšia časť mušle perforovaná len čiastočne. Zvuk je podobný otvoreným slúchadlám, ale menej narušovaný okolitými ruchmi

 
.
 
        
 
 

 

Ujasnite si, ako budete slúchadlá používať

 

Rôzne slúchadlá sú vhodné na rôzne účely. Pre každodenné počúvanie počas ciest do školy či práce sa zamerajte predovšetkým na skladnosť, kvalitu prevedenia a komfort nosenia. Pozornosť smerujte najmä na ochranu kábla okolo konektora a mušlí, v týchto miestach je totiž najviac namáhaný.


Chcete slúchadlá používať pri športe? Dbajte na to, aby dobre držali na hlave. Najčastejšie sa uplatňujú do uší a štupľové modely. Vyložene športové slúchadlá majú často zátylkový most a ešte spony, ktorými sa za ucho dodatočne zaistia. Ak ste náruživým športovcom, rozhodne zvážte investíciu do bezdrôtových slúchadiel, rozdiel v komforte je napríklad pri behu na nezaplatenie.


Potrpíte si na kvalitu zvuku a počúvate doma z kvalitnej audio sústavy? Modely s vysoko kvalitným zvukom nájdete medzi circumaurálnými, supraaurálnymi aj intraaurálnými slúchadlami, pretože je ale v takomto prípade najlepšie minimalizovať okolité ruchy, prostrednú kategóriu nemožno úplne odporučiť. Predovšetkým v tomto prípade venujte čas prechádzaniu diskusných fór a recenzií, aby ste o zvukovom podaní mali čo najlepšiu predstavu.


Hráči videohier nájdu na trhu široký výber špecializovaných herných slúchadiel s mikrofónom, prevažne ide o modely s hlavovým mostom. Pretože sú často používané dlhé hodiny v jednom kuse, dbajte na pohodlie pri nosení, ktoré predovšetkým u lacnejších modelov nebýva ideálne.

 
 
 

Parametre

 

U slúchadiel sa často nachádza podrobná špecifikácia, jej smerodajnosť ale nie je veľká. Za zmienku tu stojí frekvencia, ktorá by mala byť vyššia ako pre ľudské ucho štandardne počuteľných 20-20 000 Hz. Dôležitá je tiež tolerancia. Pri modeloch pre bežných poslucháčov je väčšinou ± 10 dB, čo inými slovami znamená, že časti deklarovaného frekvenčného rozsahu môžu byť podstatne miernejšie ako iné. Pri kvalitných slúchadlách by tento parameter nemal prekračovať ± 3 dB.Nie je možné univerzálne povedať, aké slúchadlá majú najlepší zvuk, pretože to silne závisí na preferenciách užívateľa a počúvanej hudbe. Niekto preferuje podanie zdôrazňujúce basovú zložku, iný zase vyrovnaný zvuk štúdiových modelov. Najlepšou cestou, ako si urobiť jasno, je slúchadlá vyskúšať, alebo vyhľadať skúsenosti užívateľov. Pomocníkom môže byť aj popis produktu, predovšetkým u slúchadiel s výraznými basmi to výrobcovia radi spomínajú.

 
 
 

Aké funkcie mimo reprodukcie zvuku sledovať?

 

Ak slúchadlá často používate s telefónom, pozrite sa po modeloch s mikrofónom a ovládaním na kábli. Niektoré dokážu len pozastaviť / prehrať aktuálnu skladbu a prijať hovor, iné ponúknu aj reguláciu hlasitosti a prepínanie skladieb. Pozor na to, že so staršími telefónmi a MP3 prehrávačmi nemusia byť tlačidlá na kábli funkčné.


K väčšine štupľových slúchadiel dostanete gumové nadstavce v niekoľkých veľkostiach, rozšírenejšie modely majú tú výhodu, že na internete môžete kúpiť aj ďalšie rozmery a prevedenia. Niektoré supraaurálne slúchadlá taktiež ponúkajú možnosť vymeniť ušné nástavce, v prípade poškodenia tých pôvodných je možné ich nahradiť, niekedy možno tiež siahnuť po nástavcoch z iného než pôvodného materiálu.

 
 
 

S drôtom, či bez?

 

Bezdrôtové slúchadlá sú v súčasnej dobe už pomerne rozšírené a veľa populárnych modelov zoženiete v oboch variantoch. U štupľových a do uší slúchadiel je drôt väčšinou prítomný, ale spája iba slúchadlá k sebe. Často sa na ňom nachádza aj ovládací panel s batériou, existujú ale aj modely bez neho. Tie však kvôli miniatúrnemu akumulátoru priamo v tele slúchadlá ponúka výdrž maximálne okolo päť hodín. Naopak veľké slúchadlá s batériou v jednej z mušlí dokážu hrať aj dvanásť hodín v kuse.


 
 

Čo sa týka výhod u drôtových slúchadiel, tak tie sú oproti porovnateľne kvalitným bezdrôtovým výrazne lacnejšie, naopak high-endovým modelom sa žiadne bezdrôtové slúchadlá po stránke zvuku nevyrovnajú. Nie je potreba u nich riešiť nabíjanie, pri správnej starostlivosti majú navyše dlhšiu životnosť, pretože u batérií sa postupom času znižuje kapacita. Zamerajte sa na dĺžku kábla, štandardne sa pohybuje okolo 120 cm, niektoré slúchadlá ho ale majú aj kratšie, čo je napríklad u vyšších jedincov na prekážku. U drôtových slúchadiel používaných pri športe určite chcite menšiu rezervu pre dostatok voľnosti pri pohybe. Dôležitá je tiež hmotnosť, rozdiely sú znateľné najmä u väčších náhlavných modelov.

 

 
 
 

Kvalitné materiály znamenajú väčšie pohodlie i výdrž

 
Pri nákupe slúchadiel na denné nosenie sa zamerajte na prevedenie kábla. Niektoré majú len tenkú gumovú ochranu, iné silnejšiu a pre istotu ešte omotanú napríklad textilnou látkou. Kábel je najnáchylnejší na poškodenie, a to hlavne v mieste, kde vyúsťuje do jednotlivých mušlí / štupľov a konektora. Tu by slúchadlá mali mať patrične zosilnenú ochranu.
 

U štupľových slúchadiel sa najčastejšie stretnete s jednoduchými gumenými nástavcami, štandardne dostanete tri až štyri veľkosti. Alternatívou sú dvojité alebo trojité štuple, ktoré sa zasúvajú hlbšie do uší a poskytnú ešte lepšiu izoláciu. Zoženiete ich k absolútnej väčšine slúchadiel, u menej známych modelov je ale treba kompatibilitu vyskúšať. Ďalším variantom sú podlhovasté penové nadstavce, ktoré po zastrčení do zvukovodu mierne expandujú, a tým ho izolujú od okolitých ruchov.

Lacnejšie supraaurálne slúchadlá väčšinou využívajú molitanové nástavce, u drahších sa môžete stretnúť s koženými, textilnými či s kombináciou týchto materiálov. Circumaurálne slúchadlá majú časť obopínajúcu ušnicu najčastejšie vyrobenú z umelej, výnimočne i pravej kože, vnútorné krytie meniča je potom vyhotovené z molitanu či textilu. Molitan je všeobecne najnáchylnejší na poškodenie a pre niekoho nemusí byť pohodlný. Koža zase spôsobuje potenie uší, vzniknutú vlhkosť ale znáša zle, a preto je potrebné kožu po dlhšom použití otrieť suchou handričkou. 

 

Porovnať slúchadlá